Školní rok začíná u vody

Je středa 2. září 2020, 14 hodin a v poklidném areáluRekreačního střediska U Candáta na Oboze nedaleko Sedlčan začíná být živo. Ne, nejsou to rekreanti, v prvním zářijovém týdnu je kemp už druhým rokem vyhrazen žákům – nováčkům sedlčanského gymnázia a obchodní akademie. Po chutném obědě a poledním odpočinku sescházejí na zeleném prostranství mezi chatkami na břehu řeky. Mnozí z nich sesetkali poprvé jen o den dříve,při příjezdu do této malebné vltavské zátočiny, kde společně se svými učiteli zahájili nový školní rok v nové škole.

Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.

Rozbíhá se již druhé odpoledne školy v přírodě, oficiálně zvané adaptační kurz. Je vidět, že mladí lidé se už stačili aspoň trochu okouknout, přinejmenším poznají, kdo patří do jejich třídy. Středeční odpoledne je pobytu venku opravdu nakloněno. Zlatavé slunce je v plné síle a ozařuje travnatý břeh i tichou řeku, v jejíž hladině se zrcadlí skály na protější straně. Žáci se dělí do skupinek a hledají stanoviště pro svůj odpolední program. Přítomní dospělí, třídní učitelé, vyučující, zdravotník, psycholog, dopíjejí svou odpolední kávu, zakrývají nedojedený zbytek koláče před dotěrnými vosami a vyrážejí ke svým svěřencům. Nováčky z 1.G a 1.OA čeká preventivní program s názvem Etika a třídní kolektiv, realizovaný lektorem neziskové organizace ACET ČR. To, co zní možná složitě, se týká základních principů komunikace v mezilidských vztazích. Podání ruky, pozdrav, pohled do očí, umění naslouchat, úcta k druhým, ale i k sobě … Studenti, sedící v kruhu na trávě s řekou za zády, plní zdánlivě jednoduché úkoly. Jak náročné všakpro nováčky v třídním kolektivu mohou být!

Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.
Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.

Obsazena jsou i další stanoviště – molo u řeky, prostor u hřiště, lavičky a stolky pod přístřeškem. Tam všude se noví žáci seznamují se základy budoucích předmětů, dnes jsou to přírodní vědy a hudební výchova. Na nejmladší žáčky, primánky, fungují spolehlivě soutěže o cenu. Nikoho nepřekvapí, že vítězů je více, vždyť snaha se také cení. A paní učitelka má sladkou odměnu zkrátka pro každého. Molo připoutané k břehu obsadili kvintáni. Pohodlně se rozložili po umělém povrchupontonu a právě se nechávají houpat vlnami rozpoutanými projíždějícím člunem. Šplouchající voda příjemně smáčí nohy několika z nich. Takhle by mohla probíhat výuka, proběhne hlavou mnohým.Nejsoutu pravými nováčky a umějí v tom chodit. Seznámili se již před čtyřmi lety, tehdy ještě na Častoboři, a rozhodně nejsou plaší. Však tu mají i svou důležitou roli. Pomáhají připravovat program pro své mladší spolužáky, a vlastně i vrstevníky. A jejich seznamovací aktivity se líbí všem, i učitelům.

Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.

Ve čtyři hodiny zazní pomyslný zvonek, studenti se rozcházejí, učitelé naopak scházejí. Je čas na svačinu. Od jídelny se vracejí spokojené tváře, jogurt nebo meloun jsou příjemným osvěžením pro každého. Studentka letošní 1.OA, Bára, na tričku má ještě cedulku se jménem, není zaskočena dotazem. „Jak se ti tady líbí?“  Po krátkém zamyšlení odpovídá: „Všichni jsou tu tak milí. Spolužáci a učitelé taky“, a přidává se ke dvojici špitajících dívek.Její dojem potvrzuje i pohled k chatkám učitelů. Úsměvy a hlasitý smích svědčí o dobré konstelaci. A souhra vyučujících se odráží i na pohodě dětí.

Ale den ještě zdaleka nekončí. Na molu se už usazují nejmladší žáci se svým učitelem hudební výchovy a od vody se klidným podvečerem nese zvuk houslí a kytar. Večer zazáří na břehu táborák a další den dostanou všichni možnost projet se po Vltavě v pramicích či kánoích. Září je letos sice poněkud chladné na koupání, ale řeka vytváří příjemnou kulisu pro tuhle školu v přírodě.

B. Hrochová

Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.
Noví žáci G a SOŠE Sedlčany na adaptačním kurzu.