Týden vědy a techniky

Týden vědy a techniky jsme nenechali minout bez povšimnutí. Dne 8. 11. 2018 se zájemci o studium společenských věd vypravili společně do Prahy.

Okolo deváté hodiny ranní jsme vstoupili do prostor Akademie věd České republiky, kde byl k vidění nespočet zajímavých předmětů a vědeckých projektů. Připravená stanoviště skýtala poznání napříč celým vědeckým spektrem. K vidění zde byl například skafandr Vladimíra Remka, družice Magion, polarograf, řada optických klamů či kopie Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. Největší oblibě se však těšila bezestrunná harfa, která na základě pohybových senzorů vydává zvuk. Obsluha tohoto instrumentu není složitá, ruku umístíte do míst, kde normálně bývají struny, pak jen zlehka pošimráte vzduch a hudba je na světě.

S lítostí nad nepoznaným jsme musili předčasně odejít, protože nás již čekali v Sociologickém ústavu. Našemu sluchu byla nabídnuta přednáška Sekty aneb Nová náboženská hnutí v ČR. Byla to záležitost poučná i zábavná. Rozmanitost sekt a jejich názorů uváděla studenty gymnázia v upřímné nadšení a skálopevně věřím, že byste po přednášce jen stěží našli člověka, jemuž by byl pojem jehovista či scientologie cizí. Na závěr nám byla představena knihovna, jež náleží Sociologickému ústavu a disponuje několika desetitisíci odborných svazků v původním jazyce. Tímto naše expedice skončila a my se o něco chytřejší vrátili domů.

Martin Plechatý, septima