Čtvrťáci se vydali do Nymburka za Bohumilem Hrabalem

Ve čtvrtek 21. března jsme se jako třída oktáva zúčastnili společně se 4.G exkurze do Nymburka.

            V tomto městě jsme nejprve navštívili Muzeum Bohumila Hrabala, které bylo založeno v roce 1998 a otevřeno v den nedožitých 85. narozenin tohoto významného českého spisovatele. Zhlédli jsme krátký film o autorově životě, poslechli si několik zajímavostí o jeho literární tvorbě a měli jsme možnost nahlédnout do Hrabalových knih – a to nejen česky psaných, ale i přeložených do světových jazyků. Zaujala nás především čínština a hebrejština. Následně jsme si prohlédli expozici v muzeu, kde je vystaven např. jeho psací stroj, dopisy, oblečení a různá ocenění.

           Po návštěvě muzea jsme absolvovali nedlouhou procházku po městě s místní průvodkyní, která nám ukázala místa spojená s autorem. Po zaslouženém obědě jsme přešli po železničním mostě do postřižinského pivovaru. Zde jsme si poslechli, jak se vyrábí a balí nejrůznější druhy piva, a prohlédli si celý areál pivovaru.

            Poslední zastávka byla v Kersku. Tady jsme viděli chatu, kde Bohumil Hrabal často pobýval a kde napsal mnohá svá díla. Bylo slunečné počasí, takže jsme se ještě prošli po okolí a v podvečer vyrazili zpět do Sedlčan.

            Tuto exkurzi hodnotím (a určitě nejsem sama) jako velmi vydařenou, na čemž mají  velkou zásluhu naše paní profesorky.

                                                                       Petra Nohová, oktáva