Česká armáda obsadila sedlčanské gymnázium

V úterý 9. dubna přijeli na naši školu vojáci z 13. dělostřeleckého pluku ze základny v Jincích, která se nachází kousek od Příbrami. Jednalo se o akci v rámci projektu POKOS – příprava občanů k obraně státu.

Program, který odstartoval v 9 hod., byl určen žákům nižšího gymnázia a všem studentům 1. ročníku a probíhal na čtyřech stanovištích.

Na prvním stanovišti v tělocvičně jsme se dozvěděli, k čemu vlastně slouží naše armáda, proč jezdí vojáci na zahraniční mise a jakou mají vojenskou techniku. Užili jsme si také výstřel z děla. Bylo sice malinké, ale řacha to byla pořádná!

Potom jsme se přemístili ven, kde nám vojáci předvedli svůj bojový systém MUSADO – technika sebeobrany a boje zblízka.

Další stanoviště se zabývalo zdravovědou. Byli jsme seznámeni se zásadami první pomoci a mohli si je vyzkoušet na figuríně. Poslední stanoviště bylo zaměřeno na útoky chemickými zbraněmi a ochranu před nimi. Mohli jsme si nasadit  plynové masky a pár odvážných dobrovolníků se obléklo do speciálních oděvů chránících před nebezpečnými látkami, což pro mnohé bylo nejvtipnější částí celého programu.

Tato vojenská akce nás opravdu bavila a odnesli jsme si spoustu nových poznatků. Také víme, že být vojákem opravdu není žádná legrace, a proto si važme všech vojáků, které máme.

Studentky kvarty a 1.OA