Septimáni závodili v Ostravě s autíčkem na vodíkový pohon

Na počátku letošního roku získala naše škola nabídku od Nadace Unipetrol zúčastnit se vytrvalostního závodu modelů aut na vodíkový pohon. 

Studenti septimy v rámci semináře z chemie začali sbírat informace o vodíkovém palivovém článku, o vodíku jako palivu budoucnosti. Vytvořili tým, který podle návodu z darované stavebnice sestavil model auta 1:10.

Vedoucím týmu byl ustanoven Jakub Benetin, který po celou dobu koordinoval činnost ostatních členů – servisních techniků T. Kosaře, M. Machovského a řidičů J. Maříka a T. Macháče. Dále pomáhal i J. Břečka, který je doprovodil i na samotný závod.

V průběhu příprav na závod se studenti potýkali s mnoha technickými problémy. Autíčko se jim přehřívalo, měli velkou spotřebu vodíku atd. Postupně za pomoci odborníků p. Luboše Vinaře a Miroslava Chlastáka problémy řešili.

Nakonec odstranili náhon předních kol, vyřešili umístění vodíkových hydrostiků, odpružení kol a snížení těžiště. Potom je čekaly hodiny tréninku jízdy a zkoušek, zda autíčko je schopno v celku absolvovat 6 hodin na dráze . Cílem jejich snažení byla účast na republikovém finále Horizon Grand Prix v Trojhalí v Ostravě, které se konalo 16.a 17. dubna 2019.

 Sedlčanský  MOGUL RACING TEAM byl v soutěži nováčkem, takže konkurence byla opravdu těžká. Závodilo 14 již zkušených týmů, ale přesto sedlčanský model některé ze soupeřů předjel a získal 10.místo, které všichni považujeme za velký úspěch, a je to velká odměna za investovanou energii, kterou nejen závodníci do soutěže vložili.

Mezi úplnými nováčky jsme byli druzí!  Škoda že našemu modelu došla energie v poslední půlhodině závodu! Jsme připraveni v tomto projektu pokračovat a chceme se dále zabývat moderními technologiemi, které mají budoucnost a hlavně myslí na zachování kvality života na planetě Zemi. Jsme rádi, že naše škola získala podporu Nadace Unipetrolu  a že jsme mohli reprezentovat město Sedlčany v této prestižní studentské soutěži. Těšíme se na další spolupráci a závody.

Drahomíra Grinová