Studenti GaSOŠE vybojovali ve fotbale 4.místo na republice

Chlapecký fotbalový tým GaSOŠE Sedlčany má na kontě historický úspěch. Ve sportovní lize středních škol ve fotbale o pohár MŠMT, bývalý pohár Josefa Masopusta, se dostali až do závěrečného republikového kola. Tohoto kola se zúčastnilo šest škol z České republiky a konalo se na stadionu Dukly Praha na Julisce ve dnech 29. – 30. 5. 2019. Studenti z Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické v Sedlčanech obsadili neskutečné 4. místo. Kromě naší školy, která reprezentovala Středočeský kraj, se dvoudenního finálového turnaje zúčastnily ještě SOŠ Jarov Praha, Gymnázium Přípotoční Praha, Hotelová škola Plzeň, SOŠ a SOU Vyškov a SPŠ pol. – COP Zlín.

Týmy ligy tvoří studenti středních škol a víceletých gymnázií s rokem narození 1999 – 2003. Sedlčanští se do republikového kola probojovali postupně přes okresní kolo, které se konalo v Příbrami 23.4. 2019. Toto kolo „naši“ i přes velkou konkurenci příbramských škol vyhráli a postoupili do krajského kola. To se konalo v Poděbradech 7.5. 2019. Kluci přehráli Kladno, Mladou Boleslav, Brandýs nad Labem, Mělník a ve finále postoupili na penalty přes SOU stavební Kolín. Dalším krokem za vysněnou účastí v republikovém finále byla kvalifikace na republikové kolo, která proběhla opět v Poděbradech 21. 5. 2019. Ve tříčlenném turnaji hráli „naši“ proti vítězi Královehradeckého kraje Gymnáziu Jičín a vítězi Libereckého kraje SOŠ Liberec. Oba dva zápasy odehráli bravurně a postoupili tak do republikového finále, za což si zaslouží obrovský respekt, uznání a poděkování. Postoupit do republikového kola tohoto nejrozšířenějšího sportu, a to ještě z města (školy) s tak malou hráčskou základnou je vskutku pohádkový úspěch.

Dvoudenní republikové finále na hlavním stadionu Dukly Praha na Julisce jsme si všichni ohromně užili a zároveň jsme obstáli i po sportovní stránce. Vždyť s letošním i loňským vítězem SOŠ Jarov Praha jsme prohráli v semifinále 0:1, a to ještě po přísně nařízeném pokutovém kopu. V boji o bronz po vyčerpávajícím předchozím semifinále chyběla již i trochu síla a hlavně i trochu toho pověstného štěstíčka v koncovce. Se SPŠ pol. – COP Zlín jsme prohráli 0:2. Celý turnaj doprovázely i úvodní a závěrečný ceremoniál včetně státní hymny a čestných proslovů radních, vedoucích sportovních funkcionářů sportovního klubu Dukla Praha a dalších.

Na velkém úspěchu sedlčanského týmu se podíleli tito studenti víceletého i čtyřletého gymnázia a obchodní akademie: Ondřej Rataj, Václav Kabíček, Jindřich Žaloudek, Lukáš Dřevojan, Jan Beňo, Tomáš Svoboda, Martin Jirák, Matěj Hrabák, Ondřej Novotný, Šimon Sosnovec, Petr Krátký, Daniel Hadáček, Tomáš Macháč, Marek Vachoušek, Petr Macháč, Matěj Machovský. O organizační záležitosti se starali tělocvikáři Jaroslav Holan a Aleš Pelikán.

Je potěšující, že tento velký úspěch není zdaleka jediným sportovním úspěchem GaSOŠE Sedlčany. Vynikajících výsledků v krajských kolech pravidelně dosahují studenti nižšího gymnázia v Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, futsalisté holky i kluci, atleti, vytrvalci, florbalisté holky i kluci, a to není výčet zdaleka u konce. Za vším tímto stojí obětavá práce učitelů tělesné výchovy a samozřejmě organizační, finanční a morální podpora ze strany vedení GaSOŠE Sedlčany, bez které by to nešlo a za kterou se sluší poděkovat.

Mgr. Jaroslav Holan