Sport, věda a umění v terénu

 I letos v červnu chodby budovy GaSOŠE  Sedlčany výrazně utichly, neboť studenti vyššího gymnázia a obchodní akademie opustili své třídy a vyrazili na týdenní odborné kurzy do terénu. Každý si mohl vybrat podle svého zájmu a nabídka byla opravdu pestrá..

Studenti třetích ročníků gymnázia a druhého ročníku obchodní akademie tradičně vyrazili na sportovní kurzy na jih Čech. Černá v Pošumaví hostila zájemce o kurz windsurfingu, břehy lipenského přehrady nabídly studentům i možnost dalších sportů – beach volejbal, frisbee, nohejbal, tenis  či inline bruslení.

windsurfing
Volejbal

Po Vltavě putovala celý týden další parta na kánoích z Vyššího Brodu  do Boršova. A ti, co se nechtěli zaměřit na konkrétní sport, zvolili tzv. univerzální kurz s ubytováním na zámku Rožmberk a v průběhu týdne si vyzkoušeli pěší turistiku, rafty, kánoe, kolo či inline bruslení.

Kánoe
Rafty
Vodáci

I další dva kurzy se odehrávaly poblíž řeky Vltavy. Na Mělnicko se letos vypravili zájemci o historii. Prohlédli si soutok Vltavy s Labem,  navštívili zámek v Mělníku a Veltrusech, vydali se na starobylý hrad Kokořín.

Na zámku Veltrusy
Kokořín

Malebná Častoboř u Sedlčan už po několikáté poskytla zázemí jazykovému kurzu. Angličtinu, němčinu, ruštinu tu studenti vstřebávali zábavnou formou her, písniček a tance. Došlo také na ochutnávku španělštiny a italštiny a samozřejmě nechybělo ani koupání v řece a večerní táborák.

Výuka na Častoboři 1
Výuka na Častoboři 2

Nadšenci pro biologii se vypravili do areálu školicího střediska AV ČR, které se nachází na okraji národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, na břehu řeky Jihlavy v okrese Třebíč.

Setkání s ornitologem

Do přírodního prostředí byl situován i výtvarný kurz, který se uskutečnil letos již potřetí v nedalekém lomu Bořená Hora u Štětkovic. Týdenní pobyt v přírodě nabídl nespočet možností pro výtvarné aktivity, na které v průběhu roku ve škole není čas a ani prostor. Malbu na tělo i na sklo, fotografování, zdobení  textilu a tvorbu bižuterie.

Na výtvarném kurzu
Pohádkové odpoledne

A v závěru nutno zmínit, že i školní prostory poskytly prostor pro dva odborné kurzy. V budově GaSOŠE se scházeli účastníci ekonomicko-účetního kurzu. Kromě účtování na PC v účetním programu se zabývali tvorbou reklamy na letní dovolenou a absolvovali besedu s místní podnikatelkou. Chemickou laboratoř obsadili zájemci o biochemický kurz, kteří si vyzkoušeli  dvě výtvarné techniky založené na chemických procesech. Kyanotypii neboli modrotisk, sloužící k vytváření obrazu z negativu, a galvanoplastiku, zcela novou techniku, která umožňuje galvanické pokovování přírodnin.

Biochemice