Lidské životy na pozadí převratných dějin

Dne 15. listopadu 2019 navštívili studenti naší školy sedlčanské kino, kde v rámci Týdnu svobody, jenž měl připomenout 30 let od pádu komunistického režimu, zhlédli dva dokumentární snímky.

První se jmenoval 1989 : Z deníku Ivany A. Ve filmu byl zachycen rok 1989 očima osmnáctileté dívky. Pozornost však nebyla věnována pouze přelomovým událostem a mohutným demonstracím, ale i jednotlivostem z obyčejného života, které skvěle dokreslily tvář oné doby. Druhý dokument s názvem Dráty, které zabíjely připomněl studentům období, kdy bylo Československo obehnáno ostnatým drátem a pokus o emigraci se tvrdě trestal.

Studenti sledují film - vpředu třída 3.OA
Studenti sledují film – vpředu třída 3.OA

Promítání bylo zakončeno besedou s disidentkou Zuzanou Křížovou, která na osudech své rodiny demonstrovala 40 let komunistické diktatury. Posluchačstvo bylo pohrouženo do poutavého vyprávění, v kterém byla zdůrazněna zejména všudypřítomnost strachu, který se rozplynul až v celonárodní euforii během sametové revoluce. Paní Křížová byla následně zahrnuta spoustou dotazů, na které s vřelou ochotou odpověděla.

Paní Křížové za to patří naše velké poděkování.

Martin Plechatý, oktáva

Zuzana Křížová se zástupkyní ředitele školy Lenkou Lichtenbergovou
Zuzana Křížová se zástupkyní ředitele školy Lenkou Lichtenbergovou
Z. Křížová s moderátorem diskuse Martinem Plechatým
Z. Křížová s moderátorem diskuse Martinem Plechatým