Řečnické klání Mistr slova

Mistr slova je označení soutěže, jejíž nultý ročník proběhl na naší škole v květnu v loňském roce.  Soutěží se v nepřipraveném mluveném projevu na vylosované téma.

Logo
Logo

Základní – třídní kolo probíhá nejprve v hodinách češtiny ve všech ročnících a třídách. Žák si vždy vytáhne téma, má 30 sekund na rozmyšlení a potom o něm musí mluvit po dobu jedné minuty před celou třídou. V letošním, prvním ročníku soutěže si mladší žáci losovali fráze typu Jak udělat něco … (např. Jak přelézt plot), u starších pak byly taženy pouze jednoslovné či dvojslovné pojmy (např. pavouk nebo šedivý vlas). Pokud se ve skupině našlo více dobrých řečníků, došlo i na tzv. třídní rozstřel. Tedy souboj těch nejlepších, kteří pak postoupili do celoškolního řečnického klání.

Finále celé soutěže proběhlo v předvánočním týdnu ve třech věkových kategoriích. Pravidla byla podobná jako u třídních kol, jen doba improvizovaného projevu se prodloužila  na 90 sekund. A protože se jednalo o poslední týden před vánočními prázdninami, i témata byla letos vánoční, např. Jak zabít kapra nebo vánočka nebo rybí kost. Všichni nominovaní podali skvělé výkony, kterými pobavili nejen diváky – spolužáky, ale také porotu, složenou z učitelů.  V nejstarší kategorii se sešlo dokonce třicet řečníků a bylo opravdu nelehké určit vítěze. Nakonec porota udělila  v nejvyšší kategorii  dvě první místa, získali je Martin Plechatý z oktávy za projev vážný a jazykově kultivovaný a Matyáš Rucki ze 4.G za projev komický. V prostřední kategorii si vymluvila 1. místo Matylda Kořínková z kvarty a u nejmladších s převahou zvítězil Jonáš Nietsche z primy. Všichni ocenění převzali své ceny a diplomy na pódiu kulturního domu při páteční vánoční akademii.

Ze soutěže
Ze soutěže
Ze soutěže
Ze soutěže

Po úspěšném experimentu loňského školního roku jsme letos přistoupili k organizaci celé akce již důkladněji a zaměřili se na detail. První ročník Mistra slova ozvláštnil řečnický pultík, který soutěžící velmi ocenili, logo soutěže a také diplomy. V soutěži se určitě chystáme pokračovat, vždyť řečové dovednosti jsou dnes tolik potřebné, a také bychom rádi vyzvali ke spolupráci další sedlčanské školy.

Hch