Studenti obchodní akademie zkouší podnikat koronakrizi navzdory

Na obchodní akademii v Sedlčanech se snažíme vést studenty k podnikavosti. V učebním plánu 3. ročníku je předmět studentská firma. Studenti si v něm mohou vybrat ze dvou možností a založit buď fiktivní firmu, nebo reálnou JA Czech firmu.

Letos si třeťáci vybrali firmu reálnou. Vzhledem k tomu, že malý virus napadl celý svět a nevyhnul se ani podnikání, zvolili studenti předmět činnosti, který se dá provozovat i v této nelehké době. Založili si tedy e-shop s použitým oblečením. Název jejich firmy odpovídá této činnosti. Zvolili si jméno Hraboš STORE.

Prohlédli doma skříně a zjistili, že mají oblečení, které by mohlo ještě někomu posloužit, a dokonce našli i kousky, které nikdy nenosili. To byl jejich vklad do podnikání. Pár kousků ještě nakoupili v tak zvané hrabárně a vše nafotili.

Pod vedením mentora Ladislava Jelena založili internetový obchod a už mají i první objednávku na své zboží. Na Youtube umístili reklamní video. Také vytvořili pěkné logo firmy a přihlásili se s ním do soutěže JA Top Logo, kterou pro studentské firmy pořádá organizace JA Czech.

Při všech těchto aktivitách se studenti učí pracovat v týmu, řešit organizační problémy a získávají tak cenné zkušenosti, které budou moci určitě v budoucnu využít.

Ve svém promo videu říkají: „Prohrabte se naším webem.“  Zkusíme to tedy parafrázovat: „Prohrábněte se jejich webem.“

M. Doležalová