To se dějí ONLINE věci! Aneb den otevřených dveří na GOA už potřetí!

Doba koronavirová akcemi rozhodně neoplývá. Co bylo plánováno, se přesouvá na pozdější termín nebo ruší úplně. Štěstí mají akce, které se dají zorganizovat online. Ve školství, na rozdíl třeba od kultury, je takových událostí naštěstí většina. Samotná distanční výuka, ale i rodičovské schůzky, online vědomostní soutěže, webináře pro učitele…

Významným počinem je bezesporu i online den otevřených dveří. Tato tradiční událost má za cíl přilákat do školy co nejvíce zájemců o studium a zajímavě jim představit studijní program a další akce školy. Ale jak zorganizovat den otevřených dveří pro veřejnost v budově, která je v tuto dobu uzavřena i pro samotné žáky??? I toto má své řešení. Klíčem ke vstupu na tuto online akci je malý kreslený domeček na webových stránkách školy.

Den otevřených dveří - plánek školy
Den otevřených dveří – plánek školy

GOA Sedlčany uspořádalo online den otevřených dveří v druhé vlně koronakrize už dokonce třikrát. Poprvé se akce pro veřejnost rozběhla v odpoledních hodinách 12. listopadu 2020, podruhé jsme ji zopakovali 3. prosince 2020 a do třetice 21. ledna 2021. Na začátku si každý „příchozí“ mohl na webu školy samostatně prohlédnout novou foto prezentaci školy či se vydat na virtuální prohlídku školní budovy. Ale skutečným vstupem na online den otevřených dveří s učiteli či žáky jako průvodci bylo kliknutí na jednu z místností malovaného domečku a následné připojení se skrze aplikaci MS Teams. A pak už se návštěvníkům na jejich monitoru v pohodlí domova zobrazil konkrétní vyučující či student a čas na otázky a odpovědi mohl začít.

Různí vyučující pojali své online provádění předmětem různě. Angličtináři vsadili na tradiční prostředí jazykové učebny s mapami  a suvenýry anglicky mluvících zemí v pozadí.

Den otevřených dveří - jak to vidí žák...
Den otevřených dveří – jak to vidí žák…

Biologové se rozhodli zaujmout humorem, a tak zvolili jako průvodce biologickou laboratoří u žáků dlouhodobě nejoblíbenější tamní inventář – kostlivce.

Den otevřených dveří - biologie nás k smrti baví.
Den otevřených dveří – biologie nás k smrti baví.
Den otevřených dveří - biologie nás k smrti baví.
Den otevřených dveří – biologie nás k smrti baví.

Fyzikáři naopak vytvořili interaktivní prezentaci, při které si online účastníci mohli vyzkoušet fyzikální zákonitosti.

Ukázka interaktivní prezentace
Ukázka interaktivní prezentace
Ukázka interaktivní prezentace
Ukázka interaktivní prezentace

Průvodci z řad studentů zůstali ve svých domovech a odtud se dělili s návštěvníky o své postřehy ze studia. Tradičně nejnavštěvovanějším stanovištěm bylo ředitelství školy, kde zájemci o studium vyslechli informace o přijímacím řízení.

Tyto online dny otevřených dveří sice nepřilákaly zdaleka tolik zájemců jako tradiční událost v budově školy, ale GOA Sedlčany o sobě dalo vědět v době, kdy většina plánovacích kalendářů zůstává nepopsaná.

Blanka Hrochová