Zpráva z biologického kurzu

Jako každý rok si studenti prvních a druhých ročníků GOA Sedlčany vybírali z nabídky terénních kurzů. Volili z chemického, biologického, výtvarného, jazykového, literárně-historického a ekonomického kurzu. Ty se konaly od 29.5. do 2.6.2017.
Já si vybrala biologický kurz, který se konal na jižní Moravě, v Národním parku Podyjí.
Organizátory našeho kurzu byla paní učitelka Eva Blahnová a pan ředitel Radomír Pecka. Měli jsme zařízené krásné ubytování v útulných chatkách a polopenzi v kempu U Švestků, v malé vesničce Čížov. Celý týden nás také doprovázel zoolog příbramského Hornického muzea Mgr. David Fischer.
Hned první den jsme se vydali prozkoumat okolí a šli jsme se podívat na vyhlídku na hrad Hardegg kousek od Čížova. Večer jsme vyslechli přednášku RNDr. Antonína Reitera, Ph.D. ze znojemského muzea o národním parku Podyjí.
Druhý den jsme s panem Reiterem do NP vyrazili na exkurzi. Vzal nás na místa, kde bychom bez něj nemohli být. Viděli jsme mnoho zajímavých rostlin a živočichů (nejkrásnější byl střevíčník pantoflíček – jedna z našich vzácných orchidejí). Měli jsme také prohlídku s průvodcem na Novém Hrádku. Výklad byl velmi vyčerpávající. Průvodce poukázal například na zapaličku největší (která má v Čechách jen tři místa výskytu), bršlici kozí nohu (její šťávy jsou dobré na štípance a dříve se používala jako lék na dnu), šantu kočičí (jejíž vůni milují kočky), měrnici černou (přírodní kinedryl) a třeba také na místní břečťan (s kmenem o průměru 35cm je největší na Moravě). Po prohlídce jsme se vrátili k chatkám a po menším odpočinku a večeři jsme se šli podívat k rybníku. Pan Fischer nám ukázal například rosničku zelenou, skokana hnědého, pijavku konžskou a také jsme viděli potápku malou s mládětem.
Ve středu za námi přijel entomolog Pavel Jakubec, Ph.D. Dostali jsme potřebné vybavení a šli chytat hmyz. Pan Jakubec nám ukazoval skoro každou černou tečku, která údajně žila a pojmenoval jí latinským názvem. Večer nám ukázal svojí sbírku hmyzu, kdo chtěl mohl si vyzkoušet preparování. Pan ředitel nám zpříjemnil večer hraním na kytaru a zpíváním písniček.
Ve čtvrtek jsme se procházeli ve vinici Šobes. Našli jsme několik užovek stromových a také obojkovou a podpalmatou. Viděli jsme i spoustu ještěrek zelených. Na zpáteční cestě jsme si užili trochu adrenalinu, protože jsme nestíhali autobus a tak všichni studenti včetně mě a i pana Fischera běželi na autobus. Nakonec jsme autobus stihli všichni.
V pátek ráno jsme se vydali domů. Měli jsme dvouhodinovou přestávku ve Znojmě, kde si většina studentů zašla do cukrárny. Myslím, že si biologický kurz všichni užili. Máme krásné vzpomínky a namožené svaly.
Největší úspěch získal náš pan ředitel Pecka s kytarou a užovky. Samozřejmě oceňujeme i odvedenou práci paní Blahnové. Biologický kurz mohu doporučit všem, kdo mají rádi přírodu.

Karolína Rejpalová
14.6.2017