Literárně-historický kurz

V týdnu od 29. května do 2. června 2017 se konal v okolí Františkových Lázní literárně-historický kurz pod vedením paní profesorky Lomozové, Janouškové a pana profesora Šimka.

První den jsme se všichni sešli ráno na sedlčanském vlakovém nádraží v Sedlčanech. Přes Olbramovice jsme dorazili do Prahy. V Praze jsme měli krátký rozchod a poté jsme asi dvě a půl hodiny cestovali Pendolinem do Františkových Lázní.

Z vlakového nádraží směřovala naše cesta do 2,5 km vzdáleného kempu Amerika. Byli jsme mile překvapeni. Celý areál kempu byl velice příjemný a hned vedle se nacházel rybník Amerika, ve kterém jsme se mohli koupat. Po večeři jsme se vydali prozkoumat Františkovy Lázně. Byli jsme nadšeni. Celé město působilo naprosto jiným dojmem, než jsme čekali.

Druhý den jsme se vydali do Mariánských Lázní. Procházkou z vlakového nádraží přes město jsme se dostali do parku Boheminium. V parku byly vystaveny miniatury českých hradů, zámků a různých dalších památek a významných míst České republiky. Po návratu do centra města jsme siprohlédli Zpívající fontánu a dostali rozchod. Sešli jsme se až před odjezdem vlaku zpět do Františkových Lázní. Večer jsme si v kempu rozdělali táborák a zazpívali si pár písní.

Třetí den jsme nejdříve navštívili zámek Kynžvart. Paní průvodkyně nás provedla hlavní částí zámku, povyprávěla nám o jeho historii, majitelích i přilehlém zámeckém parku. Po prohlídce jsme asi hodinku věnovali relaxaci pod stromy. Poté jsme se vlakem přemístili do nedalekého Chebu. Zde jsme mohli navštívit Chebský hrad a známý Špalíček na náměstí.

Ve čtvrtek ráno jsme dostali na výběr, jaký program chceme absolvovat. V nabídce byla přírodní rezervace SOOS, ale celá tato trasa činila asi 15 km, nebo hrad Ostroh, kam to nebylo tak daleko. Rozdělili jsme se a jedna skupina pod vedením pana profesora Šimka se vydala do rašelinišť. Druhá pod vedením paní profesorky Lomozové a Janouškové šla prozkoumat hrad Ostroh. Po návratu z výletů jsme dostali volno. Většina lidí ho věnovala návštěvě Františkových Lázní, kde si nakoupila různé suvenýry.

Poslední dennás po snídani dopravil na vlakové nádražíturistický vláček, abychom nemuseli těžká zavazadla táhnout cestou lesem. Z Františkových Lázní jsme odjížděli kolem desáté hodiny. Do Sedlčan jsme přijeli v 16 hodin, kde na nás už čekali rodiče. Byli jsme rádi, že už jsme doma, ale kurz jsme si výborně užili. Poznali jsme místa, která už nikdy možná znovu nenavštívíme a odvezli jsme si spoustu vzpomínek.

  Hanka Kasová, 2.G