Zní to jako protimluv, nicméně Litomyšl se skutečně letos opět stala centrem umění nejen hudebního. Ceněný a známý hudební festival Smetanova Litomyšl je už 18 let doplňován výtvarnou složkou.
Účast MenARTu na festivalu začala tím, že před pěti roky založila Magdalena Kožená nadační fond, který podporuje nadané děti a zároveň i jejich pedagogy. V rámci nadačního fondu pak vznikl mj. i program akreditovaného vzdělávání Akademie MenART. Studentovi spolu s pedagogem uděluje na dobu jednoho školního roku stipendium. Poskytuje jim oběma možnost pracovat v úzkém kontaktu s mentorem, některou z výrazných osobností české umělecké scény a prozkoumat více do hloubky svůj obor.
Vernisáž výtvarné sekce Smetanovy Litomyšli se odvíjela v duchu zásad MenART. Jsou to kupříkladu nesoutěžijní prostředí, respekt k cestě jedince, atmosféra důvěry a vlídného sdílení zkušeností. Akademie má také dvě motta. Prvním z nich je: Inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Eliška byla vybraná jako stipendistka a jako jeden z našich adeptů umění měla možnost setkat se čtyřikrát v průběhu roku spolu se svou pedagožkou Didi s ilustrátorkou Lelou Geislerovou. Ta byla mentorkou skupiny zaměřené nejen na ilustraci, ale i na komiksovou tvorbu, o kterou je v současnosti u mladších generací vzrůstající zájem. Eliška vytvořila pod vedením své mentorky Lely a pedagožky Didi komiksový příběh na téma vysněné dívčí kapely. Naučila se pracovat s novým počítačovým programem a jak sama řekla, nejtěžší pro ní bylo vytvořit příběh samotný. Výtvarná stránka pro ni byla snadnější, i když se musela naučit pracovat s počítačovým programem. Nad tvorbou strávila překvapivých asi osmdesát hodin.
Multižánrový umělec Petr Váša byl mentorem studentů všech divadelních oborů. V této skupině studenti zpracovávali společná zadání pomocí prostředků různých uměleckých disciplín. Jak si tady vedl Filip, náš stipendista tohoto oboru? Mentor Petr i pedagožka Jája ho podpořili k nalezení vlastní cesty vyjadřování toho, co vnímá bezprostředně ve svém okolí. Řekl, že na prvním setkání v Bechyni to byl materiál starých dveří, které tam objevil. A do Litomyšle pak přenesl kousek svého prostředí z Cholína, když vystoupil s rytmizovaným slovem. Přeneslo přítomné k Vltavě, k rytmu střídání sezón spojených s koupáním a klidem, i rytmu pravidel života těch sezón. V rámci studia vytvořil i video prezentaci.
Druhým mottem akademie MenART je: Za každým úspěšným umělcem stojí osvícený pedagog. Podpora pedagogů je významnou součástí celého vzdělávání a jejich výběr se také zohledňuje při udělování ročního stipendia.
Didi vytvořila na základě konzultací s Lelou sérii kreseb uhlem a sépií a ještě prořezávaný obraz, tvar, na téma své životní etapy. To pro ni bylo přirozeným vyjádřením, výzvou se pak pro ni stalo doplnit tvorbu haiku, lyrickým slovním útvarem, nejznámější formou japonské poezie. Jája ve spolupráci s mentorem Petrem vytvořila slovní útvar, doprovozený snímky stromu, který denně fotografovala. Tedy vztah, který s ním navázala. Je o ní známo, že slovem vládne, pro ni se výzvou stalo zpracovat technicky obrazem to, co má talent sdělit slovně.
Obě motta Akademie MenART: Inspirativní setkání jsou v životě zásadní a Za každým úspěšným umělcem stojí osvícený pedagog si naši účastníci stipendijního ročníku mohli užít, i když byl ovlivněn různými omezeními toho období. V mládí je každý člověk formován nejen pro možné budoucí povolání, všechna setkání ovlivňují všechny oblasti jeho života. Akademie si klade za cíl být také oporou pro pedagogy v jejich práci s nadaným žákem, posílit jejich sebedůvěru i respekt v prostředí uměleckého školství, být pro ně inspirací. Obě naše pedagožky ocenili práci mentorů, která je nad rámec jejich výtvarného i divadelního života. Váží si, že pro mentory je motivací, že také vzešli ze ZUŠ a dobře vědí, že je zapotřebí podpořit jinakost nadaného dítěte. Poskytnout mu volnost a podporu ve vyjadřování jeho talentu. Společná vášeň pro umění není konečně jen zásadou MenARTu. Celá Litomyšl, toto nevelké české město, které má přibližně dvojnásobek obyvatel Sedlčan, dýchá uměním. Pro své bohaté kulturní dědictví je na seznamu památek UNESCO a zároveň mu tep sooučasné kultury přináší bohatý život. Rozhodně stojí za letní výlet. Ale jeden den vám stačit nebude. Budete se chtít nadýchat atmosféry překrásného náměstí i celé historické části města a budete vybírat z přepestré nabídky koncertů i výstav všeho druhu.
Litomyšl je doslova kulturním kadlubem současného českého prostředí, tříbí se a vznikají tu nové kulturní formy. Eliška, Didi, Filip i Jája k tomu svou účastí přispěli. Gratulujeme! Je poctou být součástí tak významné kulturní události, kterou Smetanova výtvarná Litomyšl je.
Iva Fišerová