Dne 4.11. se studenti semináři biologie 4.G a oktávy zúčastnili exkurze do ústavů akademie věd v Praze Krči.
Zde je několik dojmů, které si z akce odnesli:
- Informaci o poměru cizích a lidských buněk v lidském organismu jsem již slyšel, ale stejně mě stále udivuje.
- Nejvíce mě asi zaujala hned první přednáška, a to konkrétně informace o tom, jak nadměrné množství soli u přibližně poloviny populace způsobuje zvýšení krevního tlaku, kdežto u ostatních žádné nebo pouze minimalistické změny.
- … zaujaly mě například informace o fekální transplantaci a o vlivu mikrobiomu střev na obezitu - … přišlo mi velmi pozoruhodné vysvětlení Alzheimerovy choroby z pohledu neurologie. - Dříve se vědci domnívali, že v žaludku se vlivem kyselého prostředí nemohou žádné mikroorganismy vyskytovat, ovšem australský lékař Barry Masrhall objevil, a následně i dokázal, přítomnost bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy.
- Měla jsem to štěstí, že další trojice přednášek na Ústavu fyziologie, kterou jsme navštívili po menších skupinách, byla přesně ta, která mne z celé nabídky zaujala nejvíce. Zajímavé bylo například povídání o mechanismech bolesti a fungování analgetik.
- … také to, že je bolest pro nás velice důležitou skutečností pro přežití a neměli bychom se jí snažit za každou cenu zbavit. No konci nám provedli test na snášení bolesti - paprsek UV záření na prst. Někteří vydrželi 15 sekund, jiní až 30. Tím nám bylo dokázáno, že bolest je velice subjektivní věc.
- … zde jsme si vyzkoušeli, jak se zhotovují velmi tenké řezy biologického materiálu laserem.
- Nejzajímavější částí exkurze do Akademie věd pro mě jednoznačně byla přednáška o souvislosti střevního mikrobiomu a neurologických onemocnění. Myslím, že tento objev do budoucna lidstvu otevírá dveře k řešení a zmírňování mnoha dosud neřešitelných problémů. Také jsem velmi uvítal možnost vyzkoušet si práci s různými vědeckými přístroji. Celkově ve mně návštěva zanechala silný dojem a byla pro mě velkou inspirací, co se týče mého budoucího směřování.